Menu

Republikové finále SŠ ve šplhu

Šplh patří mezi disciplíny s dlouholetou historií - na prvních novodobých Olympijských hrách v Athénách roku 1896 pořadatelé zařadili do sportovní gymnastiky šplh v jeho mimořádně náročném provedení – sportovci šplhali do výše 14 metrů bez přírazu a jediným závodníkem, kterému se podařilo 14 m vyšplhat, byl domácí Nikos Andriakopoulos s časem 23,4 vteřin.

I náš první olympijský vítěz byl Bedřich Šupčík, který zvítězil v roce 1924 ve šplhu na 8 m laně. Dnes jsou šplh na tyči (dívky – 4,5 m) s přírazem a šplh na laně bez přírazu (hoši – 4,5 m) populárními disciplínami středoškolského sportu a díky Asociaci školních sportovních klubů ČR se každoročně setkávají nejlepší zástupci středních škol při republikovém finále Poháru AŠSK.

Letošní republiková soutěž se konala v Holešově – naše policejní škola je dlouholetým spolehlivým pořadatelem silových soutěží středoškoláků a pořadatelský tým se opět se ctí zhostil svého úkolu: po dva dny bojovalo devět dívčích a devět chlapeckých týmů oproti elektrické časomíře o pocty nejvyšší – a věru bylo na co se dívat! Ve velmi vyrovnané soutěži děvčat se vynikajícími výkony prezentovaly dívky z Arcibiskupského gymnázia Kroměříž, které překonaly český rekord a získaly i první a třetí místo mezi jednotlivkyněmi. Dívky bojovaly do posledního kola o celkové umístění a o pořadí na prvních třech místech rozhodovaly 2 setiny sekundy! Chlapecká kategorie patřila domácím hochům z VPŠ a SPŠ MV Holešov – mezi prvními pěti závodníky byli tři borci z naší školy, zároveň naši závodníci s velkým náskokem obhájili titul z loňského roku v kategorii družstev.

Dvoudenní soutěž měla - jak je tomu v Holešově zvykem - bezchybnou a přátelskou atmosféru a účast škol napříč celou republikou jen potvrdila stálou popularitu tohoto sportu u nás i ve světě. Všem závodníkům patří velký dík za předvedené skvělé výkony, rovněž všem trenérům – tělocvikářům za podporu svých svěřenců a za férový přístup k soutěži, poděkování rovněž patří všem pořadatelům za kvalitní zázemí celé soutěže. Finančně tuto soutěž podpořili Asociace školních sportovních klubů ČR společně s Krajskou radou Zlínského kraje, město Holešov, Zlínský kraj a SKP Holešov.