Menu

Biják s pokecem: vzpomínka na kriminalistu pplk. v.v. Vladimíra Matouška

Prosincový „biják“ byl zcela jiný než ty předchozí. Byl zaměřen na konkrétního kriminalistu, policejního veterána, který by koncem října oslavil svoje 71. narozeniny. Již 3 roky není tento mimořádný kriminalista a spisovatel faktu mezi námi. Odešel krátce před svými 68. narozeninami (23. srpna 2020). Vladimír měl to, čemu se říká policejní čich, měl hlavně lidský přístup, bystrou mysl a byl respektovaným kriminalistou. U policie pracoval takřka půl století.  Většinu svojí kariéry strávil u služby kriminální policie a vyšetřování a tak není divu, že jeho práce souvisela se závažnými kriminálními případy. Zažil i tzv. divoké devadesátky, kdy se plánovaly vraždy, únosy a další závažné trestné činy.

Pracoval ve speciálních vyšetřovacích týmech a pracoval v nich rád. Mladší kolegové se od Vladimíra učili, konzultovali s ním svoje postupy. Podplukovník Vladimír Matoušek patřil mezi osobnosti disponující zkušenostmi, humorem a současně byl vždy slušný a skromný. Učila se od něj celá česká odborná veřejnost, a to bez přehánění. Byl po dlouhou řadu let odborným dopisovatelem Kriminalistického sborníku, případy rozpracovával i po svém odchodu ze služebního poměru, protože působil na místě analytika SKPV Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Publikační činnost byla jen částí jeho aktivní činnosti, věnoval se také starým nevyřešeným případům a tak společně s kolegy z brněnského OKTE objasnili brutální vraždu prostitutky z roku 1997 po celých 15 letech. Případem, na němž se emeritní rada Vladimír Matoušek podílel a vstoupil do dějin české kriminalistiky, je bezesporu případ vraždy studentky na Pedagogické fakultě MU v Brně, v roce 1990, kde byla poprvé v ČR použita analýza DNA. Případů bychom mohli jmenovat desítky, patrně i stovky.  Poslední veřejné setkání s Vladimírem Matouškem proběhlo v červnu 2020 v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně.  Na „Křeslo pro hosta s emeritním radou Vladimírem Matouškem“ přišla více jak šedesátka návštěvníků.

Vladimír Matoušek byl také autorem řady knih, které potěšily čtenáře detektivek i policisty. Jedná se o knihy, kde jsou popisovány konkrétní kriminální případy, které Vladimír Matoušek šetřil v týmech se svými kolegy, případně popularizoval práci ostatních policistů. A nejedná se o jednu či dvě publikace.  První knihu napsal společně s Janem Stachem, ostatní byly jeho autorským počinem.

Skutečné kriminální případy:

  1. Komisaři a vrazi (2013)
  2. Pozdní lítost vrahů (2014)
  3. Nostalgie policejního rady (2015)
  4. Nejhrůznější brněnské vraždy (2017)
  5. Vraždy psané životem (2018)
  6. Smrt ve službách zákona (2019)

V závěru vzpomínky mi dovolte poděkování všem, kteří pomohli sehnat video materiál i tiskoviny: jmenovitě por. PaedDr. Bohumil Malášek (tiskový mluvčí PČR KŘP B), emeritní rada Mgr. Petr Svoboda (policejní veterán a kolega), Richard Hýsek (dramaturg ČT), Petr Albrecht (ředitel ČT Brno). Poděkování patří také studentkám, které si udělaly ve svém programu čas a poslechly si zajímavé informace o mimořádném kriminalistovi a člověku.  R.I.P.  policejní veteráne podplukovníku Vladimíre Matoušku. I po odchodu stále inspiruješ a učíš mladé budoucí policisty. 

PhDr. Soňa Svobodová, MBA