Menu

Návštěva Krajského soudu v Brně - pobočka Zlín

Dne 23. května se naše třída 3. C podívala za zdi Krajského soudu v Brně s pobočkou ve Zlíně a v jednom z jednacích sálů vyslechla rozsudek. Pondělního rána jsme se všichni společně v doprovodu pedagogů sešli u autobusu, který nás odvezl do Zlína. V momentě, kdy jsme dorazili na místo, pořídili jsme společnou fotografii do kroniky a tím zahájili den naplněný právem. Poté, co jsme úspěšně prošli pod průchozím rámem detektoru kovu, jsme byli nasměrováni do jednací místnosti a zde jsme mohli nahlédnout do zákulisí závěrečné fáze trestního řízení.

Stali jsme se svědky hlavního líčení projednávající trestný čin Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, ze kterého byl obžalován muž, který měl při svém obchodování krátit povinnou daň. V postavení veřejnosti jsme si vyslechli výpověď svědka a byly nám přečteny také výpovědi svědků ze zahraničí. Jak známe ze zkušeností či z televizních pořadů, zazněla zde také „námitka“  a neméně slavné „ zamítá se“. Na následující rozhodnutí soudu jsme si sice museli počkat, to nás ovšem od nadšení neodradilo. Hlavní líčení pro obžalovaného skončilo neblaze, pět let výkonu nepodmíněného trestu ve věznici s ostrahou, avšak pro nás se to stalo studijním zážitkem. Bezprostředně po ukončení hlavního líčení nám paní soudkyně udělala radost tím, že se nám další hodinu věnovala a odpovídala na kladené dotazy, od nás zvídavých.

Den byl opravdu vydařený a i přes občasné zdlouhavé čtení čísel z faktur, jsme si soud užili, a kdyby byla šance, neváháme a jedeme znova.

Růžena Dydjaková, třída 3.C