Menu

Žáci tvorbou podpořili OKTE

Odměnou jim byla exkurze

V úterý 12. března 2023 krátce před půl sedmou ranní vyrazil autobus z areálu VPŠ a SPŠ MV v Holešově na celodenní „misi“.

Osádku tvořili kromě pana řidiče účastníci projektu „Óda na OKTE“. Umělecká soutěž slibovala všem, že odměnou bude exkurze na pracoviště, která nejsou běžně veřejnosti dostupná.

První trasa tak vedla přímo do Vazební věznice a Ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno. Již vstup do zařízení byl zážitkem. Každý návštěvník musel absolvovat náročnou proceduru bezpečnostní prohlídky při vstupu do objektu. Následovala poutavá přednáška. Součástí návštěvy byla i prohlídka hlavních částí věznice. Žáci reálně viděli rozdíl mezi vazbou a výkonem trestu, detenčním zařízením a lůžkovou částí psychiatrického zdravotnického zařízení, seznámili se i s řadou taktických informací.

Po odchodu z objektu věznice jsme se přesunuli do dalšího režimového objektu, konkrétně na režimové expertní pracoviště s názvem OKTE /Odbor kriminalistické techniky a expertiz/. Vedoucí pracoviště mjr. Martin Nežádal, rozdělil 33 hlavou skupinu na 4 menší skupinky a mohli jsme nahlédnout do „kuchyně“ několika expertiz. Sami žáci byli překvapeni, že k usvědčení pachatelů vede často složitá expertní činnost, která vyžaduje maximální pečlivost. Pracoviště byla vybavena speciální technikou a experti vypadali jinak než v amerických detektivních seriálech, byli to nadšení lidé věnující se svému oboru. Času bylo na všechny expertizy opravdu málo, ale i malý exkurz umožnil žákům vhled do tohoto odvětví policejní práce.

Děkujeme všem.

PhDr. Soňa Svobodová, MBA